İstanbul Gelişim Üniversitesi taciz iddiaları ile çalkalanıyor. Mütevelli Heyeti Başkanı Abdülkadir Gayretli’nin öğrencilere ve akademisyenlere karşı defalarca taciz girişiminde bulunduğu, okul öğrencileri ve okulda görevli

Orhan ŞAHİN 

İstanbul Gelişim Üniversitesi taciz iddiaları ile çalkalanıyor. Mütevelli Heyeti Başkanı Abdülkadir Gayretli’nin öğrencilere ve akademisyenlere karşı defalarca taciz girişiminde bulunduğu, okul öğrencileri ve okulda görevli akademisyenler arasında konuşuluyor.

Öğrenciye taciz

2014 yılı mezuniyet töreni öncesinde yaşanan olay tüm bu iddiaların ortaya çıkmasına neden oldu. O dönemde Gelişim Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan B. L. Ö., iddiaları Yurt’a anlattı. B. L. Ö.’nün anlattıklarına göre, Mütevelli Heyeti Başkanı Abdülkadir Gayretli, kadın öğrencilere birkaç defa taciz girişiminde bulundu. A. K. ve Y. A., Abdullah Gayretli’nin taciz girişiminde bulunduğu iddia edilen öğrencilerden yalnızca ikisi. Adı geçen öğrenciler, Abdülkadir Gayretli’nin odasında tacize uğradıklarını Radyo Televizyon Sinema dersi veren B. L. Ö.’ye ve okulun psikoloğuna anlattılar. Abdülkadir Gayretli, psikolog ve B.L.Ö’nün işine son verdi.
İddiaları o dönem okul öğrencilerinden olan Akın Yıldız da doğruladı. Akın Yıldız, Y.A.’nın kendisine gelip Gayretli tarafından tacize uğradığını anlattığını söyledi.


‘400 TL vermiş’

Akın Yıldız, Y.A., o gün Abdülkadir’in odasına gitmiş, Abdülkadir üzerindekileri çıkarmaya çalışmış ve elini Y.A.’nın bluzunun içine sokmuş. Y.A. kendisine direnmiş, olaydan sonra Abdülkadir Y.A.’ya 400 TL para vererek, ‘Mezuniyet öncesi kendine kıyafet al’ demiş. Tabi para vermekteki amacı kızın olayı başkalarına anlatmamasını sağlamak. Y.A. sonrasında psikolojik bunalıma girdi. Altı ay tedavi gördü. Bir kez intihar etme girişiminde bulundu” ifadeleriyle olayı anlattı. Y.A. ise Facebook konuşmalarında hocası B.L.Ö.’ye “Ben altı ay akıl hastanesinde yatmadım. Olaydan sonra bileklerimi kestim, bir hafta sonra kendim gittim akıl hastanesine o bir hafta bin yıl gibi geldi. 8 ay evden çıkmadım. Benim için çok zor bir süreçti, ama tek başıma üstesinden geldim” diyor.


‘İlişkiye girelim dedi’

Abdülkadir Gayretli hakkındaki iddialar bunlarla da sınırlı değil. B. L. Ö.’nün anlattıklarına göre, Abdülkadir Gayretli okuldaki akademisyenlere de taciz girişiminde bulunmuş. B. L. Ö., “D. T. isimli akademisyen arkadaşımız vardı. Abdülkadir’in K.T. ile iki yıl boyunca ilişki yaşadığını düşünüyorum. Hatta emin değilim ama imam nikahı da yapmış olabilir. Bir gün K. T.’nin de işine son verildi. K. T. ardından okula kapanarak (Türban takarak) geldi. Tekrar işe alınmak istiyordu. İşe alınmadı, bize kovulma sebebini şöyle anlattı; ‘Abdülkadir bana cinsel ilişki teklifinde bulundu. Ben de kabul etmedim. Bu yüzden işten çıkarıldım’ ardından ağır bir psikolojik travma yaşadı. Bir gün gece vakti çırılçıplak sokağa çıkarak bağırmaya başlamış. Okulumuzda görevli bir başka öğretim görevlisi olan ve K.T. ile aynı binada oturan H.T.’nin olaya şahit olarak ambulans çağırmasıyla hastaneye kaldırılmış. Ardından da Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde tedavi edildiğini öğrendik” dedi.

İpliği pazara çıktı

Abdülkadir Gayretli ile işine son verilen öğretim görevlisi arasında geçen mesajlaşmalar da olayın ciddiyetini gösteriyor. B.L.Ö. işten atıldıktan sonra Abdülkadir Gayretli’ye yazdığı mesajlarda “Sayın Abdul canını yaktığın o kızların hesabını vereceksin. Çok kötü vereceksin hukuk önünde. Ben o kızların babasıyım. Y.A. da dahil” diyor. Abdülkadir Gayretli ise önce “Afedersiniz ama yanlış telefona mesaj atıyorsunuz. Siz kimsiniz?” diyerek cevaplıyor. Ardından B.L.Ö.’nün işten atılmasını kendisinin istemediğini başka bir yöneticinin istediğini söyleyerek telefon numarasının kendisine ait olduğunu doğrulamış oluyor. B.L.Ö. ise verdiği cevapta “Ben iş derdinde değilim. Benim sorunum ahlak, sana ahlaksızlığının cezasını çektireceğim. Şule Hanım (Abdülkadir Gayretli’nin eşi) yediğin haltları duyunca yüzüne nasıl tükürür” diyor. Ardından tacize uğrayan Y.A.’nın kendisine Facebook aracılığı ile attığı mesajı Abdülkadir Gayretli’ye atıyor. Mesajda yazanlar şu şekilde; “Ama keşke keşkeler, o olayın olduğu dönemde yanımda olsaydınız keşke. Bu arada K.T.’yi tanımıyorum fakat başına gelenleri duyunca çok üzüldüm. Hatta bir ara onun için yardım etmeyi düşündüm. Fakat sonradan K.T.’nin tacize uğramadığını Abdülkadirle gönüllü bir ilişki yaşadığını öğrenince oh iyi olmuş dedim.”

‘Canım ne istersin deyip sarıldı’

B.L.Ö. attığı diğer mesajda da tacize uğrayan bir öğrencisinin kendine anlattıklarını Abdülkadir’e şu şekilde iletiyor; “Benim oturduğum koltuğa oturup bana sarıldı. Canım ne istersin deyip öpmeye çalıştı. Ben kalktım kapıya koştum ama kapı açılmadı. Bağıracağımı anlayınca kapıyı açmak zorunda kaldı.” B.L.Ö.nün attığı son mesajlara Abdülkadir Gayretli yanıt vermiyor.


Akademisyen kıyımı

Gelişim Üniversitesi daha önce de Haziran Direnişi döneminde sosyal medya aracılığı ile direnişe destek olan öğretim görevlilerinin işine son verilmesiyle gündeme gelmişti. Yaşanan bu olayların ardından üniversitedeki bazı öğretim görevlilerinin oluşan bu durum karşısında ürktüğü ve Gezi Parkı olayları ile ilgili olarak sosyal medya üzerinden paylaştıkları video, fotoğraf ve yazıları silmişti. İstanbul Gelişim Üniversitesi Meslek Yüksek Okulları Müdür Yardımcısı Halil Yekin Güzel YURT’a yaptığı açıklamada, öğretim üyelerinin işlerine son verildiğini kabul etmişti. Ancak Gezi Parkı olaylarıyla işten çıkarılmaların bir alakası olmadığını söylemişti* Haberde yer alan kısaltmalarda mağdurların gerçek isimleri kullanılmamıştır.

YURT